VS Code & Express & TypeScript & IntelliSense

VS Code, Atom ile aynı çekirdeği paylaşan, Electron kullanılarak microsoft tarafından özelleştirilmiş ve birçok dil ile uygulama geliştirmeniz için çeşitli eklentileri bulunan bir editördür.

Günümüzün lider dili malum Javascript ve belki de bunun böyle olmasının en temel sebeplerinden biri NodeJS.

NodeJS ile çok hızlı bir şekilde ve tamamen javascript kullanarak web siteleri, uygulamaları, api service leri vb. geliştirebiliriz.

Bu yazımızda VS Code un nimetlerinden yararlanarak hızlı ve kolay bir şekilde nasıl NodeJS uygulaması yazabiliriz, bunu görücez.

Ve bu uygulamamızı geliştirirlem NodeJS in en temel kütüphanelerinden biri olan Express i kullanıcaz.

CLI kullanarak express uygulaması oluşturabilmemiz için express-generator module ünün global olarak kaydediyoruz.

Ayrıntılı bilgi burada.

npm install express-generator -g

Daha sonra projemizi oluşturacağımız path e giderek;

express SampleNodeApp

yazarak uygulamamızın temel yapısını kolayca oluşturuyoruz. Daha sonra istediğimiz şekilde özelleştirme yapabiliriz tabiki.

Daha sonra oluşturduğumuz projeyi VS Code ile açıyoruz.

  • VS Code un nimetlerinden faydalanabilmek için jsconfig.js dosyasını eklememiz gerekmekte. VS Code penceresinin sağ alt tarafında bulunan ampül e tıklarsanız kısa yoldan bu dosyayı oluşturabilirsiniz.
  • Daha sonra VS Code un Debug sekmesine girerek sol üstte bulunan ayarlar simgesine tıklıyoruz ve Node seçeneğini seçerek launch.js dosyasını oluşturulmasını sağlıyoruz.
  • Terminali açarak ilk olarak aşağıdaki satırı çalıştırarak typings modülünü yüklüyoruz.

npm install -g typings

  • Daha sonra birçok dil için bulunan ve kod yazarken prompt çıkartarak bize öneride bulunan DefinitelyTyped ları ekliyoruz.Biz NodeJs uygulaması geliştirdiğimiz için node için olanı ve express module ünü kullanarak geliştirme yaptığımız içinde express için olanı yüklüyoruz. DefinetlyTyped ı buradan görebilirsiniz.

typings install dt~node --global typings install dt~express dt~serve-static dt~express-serve-static-core --global

Ve artık hızlı bir şekilde NodeJS uygulaması geliştirmeye hazırız.

  • Uygulamızın ilk hali aşağıdaki gibidir. Yani express SampleNodeApp yazdığımızda aşağıdaki dosyaları otomatik olarak oluşur.

  • __dirname in üstüne geldiğimizde any yazısını görürüz. Yani herhangi bir öneri gözükmemektedir.

  • Sol tarafta en altta bulunan simgeye tıklayarak açtığımız Debug sayfasında Environment (Node.js) i seçiyoruz ve default yapılandırmanın oluşmasını sağlıyoruz.

  • Sağ altta bulunan ampül simgesine tıklayarak (yukarıda ki resimlerden görebilirsiniz) jsconfig.js dosyasını oluşturuyoruz.

VS Code tarafında yapmamız gerekenler bunlar. Şimdi IntelliSense için gerekli modülleri yüklememiz gerekiyor.

Gerekli modülleri yükledik. Biz NodeJS uygulaması geliştirdiğimiz için node ve express için olan modülleri kurdur. Diğer dillerden geliştirme yaparken o dile ait eklentileri kurmalısınız.

Ve sonuç olarak artık yazılan kodun üstüne gelerek açıklamayı ve nasıl kullanılması gerektiğine dair ipuçlarını görebiliriz.